STRETNUTIE HISTORICKÝCH VOZIDIEL

STRETNUTIE HISTORICKÝCH VOZIDIEL

Majitelia historických vozidiel sa opäť zišli 29. júla v Gbeloch na Adamovských jazerách. Tohto roku sa totiž konalo už 12. letné stretnutie historických vozidiel pod názvom ADAMOVSKÉ JAZERÁ 2017. Majitelia tak mali možnosť  predstaviť návštevníkom históriu motorizmu. Napriek tomu, že teplota bola vyše 30°C, na výstave sa zišlo viac ako 80 vozidiel.

            Oficiálne sa prihlásilo na štart celkom  52 posádok, z toho  24 motocyklov a 28 automobilov. Po odštartovaní sa súťažiaci odobrali  na 1. etapu smerom cez Kúty, Sekule do Borského Svätého Jura, kde ich čakala prvá prejazdová kontrola. Súťažiaci mali za úlohu skontrolovať krokodílovi zuby tak, aby ich nepohrýzol. Druhá prejazdová kontrola sa nachádzala  v meste Šaštín Stráže. Tu museli súťažiaci určiť počet  náhodne zozbieraných matíc.  Ďalej sa pokračovalo cez Smolinské do mesta Gbely, kde mali pripravený chutný obed. Po odpočinku a nazbieraní nových síl  mali vodiči za úlohu výmenu kolesa na trenažéri  na čas. Za výmenu kolesa získal ocenenie Anton Martinček s časom 00:55:23. Druhá etapa viedla cez Petrovu Ves, okrajom mesta Holíč do obce Kopčany. Na kontrole súťažiaci mali na 4 pokusy  nájsť dvojice v hre pexeso. Cieľ bol ako každoročne pripravený opäť na Adamovských jazerách. Z motocyklov mala veľké zastúpenie značka Jawa rôznych typov a rokov výroby. Najstarší motocykel  na tohtoročnom stretnutí bol  BSA Empire Star (1938) s obsahom motora 350 ccm a najmladší motocykel JAWA – ČZ dvojvalec (1975 )s obsahom motora 250 ccm. Z automobilov najstarší bol TATRA 12 (1930) obsah motora 1056 ccm a najmladší DUTTON MELOS (1984)obsah motora 1600 ccm. Za zmienku iste stojí aj automobil BUICK EIGTZ  (1938) s posádkou, ktorá mala dobové oblečenie v štýle mafiózo z New Yorku. Z domácich  sa tento rok  neprihlásil ani jeden jazdec. Najstarším súťažiacim bol  Otto Buchberger  (1934) na  Auto Union – DKW (1963). Prvenstvo si  z rúk primátora Mesta Gbely Ing. Jozefa  Hazlingera odniesol Jozef Benek  (JAWA 250 typ 11) v kategórii motocykel, Martin Haba (TATRA 57) v kategórii automobil. V kategórii účastníčka stretnutia bola ocenená Alena Sázavská (DUTTON  MELOS).

            Cena primátora Mesta Gbely pripadla celej posádke automobilu zn. BUICK (1938 – mafiózo) a Miroslavovi Špačkovi na motocykli NORTON z roku 1947 + sidecar. Priaznivci historických vozidiel touto cestou ďakujú Mestu Gbely a sponzorom: Mesto Šaštín Stráže, reštaurácia DOLINA – Borský Svätý Jur, bufet ELVIS Adamov za možnosť usporiadania 12. letného stretnutia. Tešíme sa na budúce stretnutie, ktoré sa bude konať 28.7.2018 a dúfame, že s takou hojnou účasťou, ako tento rok.

 

Marián Sedlák